Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Matki Bożej Loretańskiej w tygodniu codziennie od godz. 930 – 1800.
W niedziele od godz. 1330 - 1800.
Relacja z powstania kaplicy Najświętszego Sakramantu za www.archpoznan.pl
W poznańskim kościele ojców franciszkanów na pl. Bernardyńskim powstała kaplica Wieczystej Adoracji. Arcybiskup Stanisław Gądecki wprowadził do niej Najświętszy Sakrament na zakończenie uroczystej Mszy św. 2 października 2009 roku.
Odczucie sacrum, odczucie świętości miejsca, jest cechą prawdziwej religii i nie możemy go zagubić - mówił do uczestników uroczystości abp. Stanisław Gądecki. Arcybiskup poznański przekonywał, że absurdalne żądania niektórych ludzi, by odprawiać śluby w plenerze, świadczą o zaniku poczucia sacrum. - Nie można zawierać przymierza małżeńskiego przed Bogiem nie stojąc na miejscu świętym - mówił wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.
W homilii, opartej o rozważanie biblijnej modlitwy Mojżesza na pustyni wobec krzaku gorejącego, metropolita poznański wskazywał na konieczność odkrywania w chrześcijańskim życiu głębi modlitwy. - Adoracja jest zasadniczą postawą człowieka, który uznaje się za stworzenie przed swoim Stwórcą; adoracja integruje życie ludzkie i chroni człowieka przed rozbiciem wewnętrznym, przed bałwochwalstwem, czyli wypaczeniem jego wrodzonego zmysłu religijnego - podkreślił Ksiądz Arcybiskup.
Arcybiskup przekonywał, że tak jak Mojżesz doświadczył spotkania z Bogiem pośród codziennych czynności - gdy pasał owce, tak współczesny człowiek pośród zwyczajnej codzienności powinien wychodzić ku Bogu w postawie adoracji. - Spotykając Boga w miejscu świętym, Mojżesz doszedł do nowego zrozumienia siebie samego, jego życie zmieniło się radykalnie - mówił abp. Gądecki. Podkreślił, że kaplica adoracji umożliwia nam włączenie się w odwieczny dialog Boga z człowiekiem.
Kaplica Wieczystej Adoracji w kościele ojców franciszkanów jest szóstą kaplicą w Poznaniu, w której wierni mogą adorować Najświętszy Sakrament przez cały dzień. Kaplice Wieczystej Adoracji w Poznaniu istnieją już w Poznańskiej Farze, w kościele pw. św. Rodziny na os. Kopernika, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Piątkowie oraz w zakonnych kościołach Ojców Dominikanów i Ojców Franciszkanów Konwentualnych na Wzgórzu Przemysła. Kaplica Wieczystej Adoracji to specjalnie wyznaczone miejsce w świątyni, w którym wierni mogą przez cały dzień adorować Najświętszy Sakrament wystawiony w monstrancji.
Najstarsza w Poznaniu - i jedna z najstarszych w Polsce - Kaplica Wieczystej Adoracji powstała w Poznańskiej Farze 27 czerwca 1937 roku. Jest ona pamiątką Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego ku czci Chrystusa Króla, który odbył się wtedy w Poznaniu. W farnej kaplicy codziennie o godz. 6.00 odprawiana jest Msza św. na rozpoczęcie adoracji. O godz. 15.00, w godzinie miłosierdzia, wierni gromadzą się na koronkę do Miłosierdzia Bożego, a o godz. 18.30 odmawiają w kaplicy różaniec. Adoracja kończy się o godz. 19.00 błogosławieństwem.
4 grudnia 1999 roku powstała w Poznaniu Kaplica Wieczystej Adoracji w kościele Ojców Dominikanów przy al. Niepodległości (kościół zakonny Ojców Dominikanów pw. Królowej Różańca Świętego). Kaplica otwarta jest od godz. 7.00 do 18.00. O godz. 17.30 wierni odmawiają wspólnie różaniec.
12 września 2007 roku, Arcybiskup Stanisław Gądecki zainaugurował Kaplicę Wieczystej Adoracji w kościele klasztornym Ojców Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu (kościół Braci Mniejszych Konwentualnych pw. św. Antoniego Padewskiego, ul. Franciszkańska 2). Kaplica jest czynna od godz. 6.30 do 18.00.
15 grudnia 2007 roku Metropolita Poznański poświęcił Kaplicę Wieczystej Adoracji w kościele pw. Świętej Rodziny na os. Kopernika (ul. Promienista 131, os. Kopernika, Poznań). W kaplicy można modlić się od godz. 6.30 do zakończenia ostatniej Mszy św.
19 kwietnia 2009 roku Arcybiskup Poznański wprowadził Najświętszy Sakrament do Kaplicy Wieczystej Adoracji w Sankturaium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu (os. Jana III Sobieskiego 116).
ZOBACZ fotoreportaż Waldemara Wylegalskiego z otwarcia Kaplicy Wieczystej Adoracji w Poznaniu.